а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газло

мн. газловци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 56486
1. Маж со голем газ.
Албански: bithmadh
Употреба: Груб збор
Примери:
Маж, а газло.
2. мрзливец
Англиски: idler Албански: dembel
Употреба: Груб збор
Примери:
Стани да работаш, газло ниеден!
Изведенки
газла ж.
мн. газли