а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

газдува

газдуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
раководи, стопанисува
Англиски: manage
Примери:
Газдите газдуваа, а работниците работеа.
Изведенки
газдување ср.
глаг. им.