а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гад

мн. гадови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7448
1. нечистотија, валканица, гадотија
Англиски: dirt Албански: fëlliqësi
Примери:
Во затворот насекаде беше гад и смрдеа.
2. (зб. мн.) инсекти, животинки, гадинки
Англиски: vermin Албански: insekte
Примери:
Гадот цела ноќ ме јадеше.
3. Никаквец, подлец, лош, зол, одвратен човек.
Англиски: scum Албански: egërsirë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Умира невин, се колнам, умира поради некој гад, подлец.
Изведенки
гадиште ср.
мн. гадишта
аугм.