а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гаден

гадни
Вид збор: Придавка
Ранг: 8919
Што е одвратен, лош, подол.
Англиски: repulsive
Примери:
Гадни работи се случуваат.
Изведенки
гадно прил.
Пример: Цела вечер гадно се однесуваше.