а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

гагаџија

мн. гагаџии
Вид збор: Именка, машки род
Човек што сака бесплатно да добива разни услуги, обично јадење и пиење.
Англиски: scavenger Турски: gaga
Употреба: Разговорно
Примери:
Се собраа сите гагаџии.
Познат гагаџија, стар гагаџија, градски гагаџија.