а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габровица

мн. габровици
Вид збор: Именка, женски род
Гранка од габрово дрво.
Англиски: hornbeam branch
Употреба: Ботаника
Примери:
Собираше габровици по шумата.
Изведенки
габрушка ж.
мн. габрушки