а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габрак

мн. габраци
Вид збор: Именка, машки род
Место обраснато со габрови дрвја.
Англиски: hornbeam grove
Употреба: Екологија
Примери:
Се слушаа птици од габракот.