а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габосан

габосаниот
Вид збор: Придавка
Што е мувлосан, што има габички.
Англиски: mouldy
Примери:
Габосан леб.
Изведенки
габосаност ж.