а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

габардин

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 58551
Фина ткаенина од волна или памук што се користи за изработка на гора облека.
Англиски: gabardine
Примери:
Си соши костимче од габардин.
Изведенки
габардински прид.
габардинскиот
Пример: Габардински материјал.