а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вѕира

(се) вѕираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 22916
Се загледува со внимание.
Англиски: look at
Примери:
Јадрите очи се вѕираа напред во темнината.
Изведенки
вѕирање ср.
глаг. им.