а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

всече

(се) всечат; всечи, всечете; всеков, всекоа; всекол; всечен; всечев, всечеа; всечел
Вид збор: Глагол, свршен
Со засекување навлезе, се вреже.
Англиски: carve
Примери:
Реката длабоко се всекла во коритото.
Кривата сабја се всече во раката.
Изведенки
всекува несв.
всекуваат