а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вршило

мн. вршила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51238
1. Вршење жито.
Англиски: threshing Албански: shirje
Употреба: Земјоделство
2. Колот што е забоден среде гумно.
Англиски: pole Албански: shtyllë, strumbullar
Употреба: Дијалектен збор , Земјоделство