а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вртикапа

мн. вртикапи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што често го менува мислењето, што е несигурно.
Англиски: turncoat
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Изведенки
вртикапа ж.