а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вреже

врежат; врежи, врежете; врежав, врежаа; врежал; врежан; (ќе) врежев, (ќе) врежеа; (ќе) врежел; врежен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6654
1. Со остар предмет засече, издлаби нешто во тврд предмет.
Англиски: carve Албански: gdhend, kalis
Примери:
Ги врежаа имињата во карпата.
Ги врева буквите.
2. (се вреже) Добро запамети.
Англиски: carve Албански: gdhend, kalis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ми се врежа во сеќавањето.
Неговиот лик се врежа во историјата.
Изведенки
1. врежува несв.
врежуваат
2. врежување ср.
глаг. им.