а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врвца

мн. врвци
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6241
Не многу тенка нишка за врзување.
Англиски: cord
Примери:
Донесе букет цвеќе врзано со алова врвца.
врвци за чевли
врвци конопени
Изрази
Врзани се со папочна врвца - неразделни се.
Изведенки
врвче ср.
мн. врвчиња
дем.