а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врасне

враснат; врасни, враснете; враснав, враснаа; враснал; враснат; (ќе) враснев, (ќе) враснеа; (ќе) враснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50738
1. Со растење продре, навлезе во нешто.
Англиски: grow into Албански: hyn me rritje
Примери:
Корените враснале длабоко во почвата.
2. Стане составен дел од нешто.
Англиски: grow into Албански: pjesë përbërëse
Примери:
Се движеше брзо на малите и невидливи нозе, враснати во сало.
Изведенки
1. враснува несв.
враснуваат
2. враснување ср.
глаг. им.