а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врапчар

мн. врапчари
Вид збор: Именка, машки род
Лице што фаќа врапци.
Примери:
За жал, несовесните врапчари биљбилите ги претворија во загрозен вид.
Изведенки
врапчарче ср.
мн. врапчарчиња
дем.