а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вражачка

мн. вражачки
Вид збор: Именка, женски род
1. Чин, постапка на вражење.
Англиски: witchcraft Албански: magji, fall
Примери:
Тоа им е некоја игра или вражачка.
2. вражар, вражач
Англиски: witchdoctor Албански: mjek magjistar, fallxhi