а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врагува

врагуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се однесува итро, лукаво, како враг.
Примери:
Дали мирот може да се определи како согласност помеѓу оние кои врагуваат?
Изведенки
врагување ср.
глаг. им.