а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врав

мн. вравови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22055
Снопови жито послани на гумно за вршидба.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Втераа во секој врав по пет-шест коњи, та до пладнина беа извадени сите три вравови.