а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вработувач

мн. вработувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што вработува луѓе.
Англиски: employer Албански: pundhënës
Употреба: Економија
Примери:
Државата е најголем вработувач, инвеститор и потрошувач.