а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вработи

вработат; вработел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4374
1. Постави, прими некого на работа, во работен однос.
Англиски: employ Албански: punësoj
Употреба: Економија
Примери:
Го вработија во една живинарска фарма.
2. (се вработи) Влезе, стапи на работа.
Англиски: work Албански: punësoj, pranoj në punë
Употреба: Економија
Примери:
Таа се вработи во банката.
Изведенки
1. вработува несв.
(се) вработуваат
2. вработување ср.
мн. вработувања
Пример: Даде решенија за неколку вработувања.