а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впреде

впредат; впреди, впредете; впредов, впредоа; впрел; (ќе) впредев, (ќе) впредеа; (ќе) впредел, впреден
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испреде повеќе нишки, конци во една.
Албански: tjerr
Примери:
Заедно впреде бели и црвени нишки.
2. Додаде, вметне нешто со предење.
Албански: shtoj në tjerrje
Примери:
Со волната впреде и неколку парталави нишки.
Изведенки
1. впредува несв.
впредуваат
2. впредување ср.
глаг. им.