а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вплови

впловат; впловел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37326
Влезе, навлезе со пловење.
Англиски: sail in
Примери:
Утре еден танкер со нафта ќе вплови во пристаништето.
Изведенки
1. впловува несв.
впловуваат
2. впловување ср.
Пример: пловувањето на галиите