а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вотне

вотнат; вотни, вотнете; вотнав, вотнаа; вотнал; вотнат; вотнев, вотнеа; вотнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26847
1. вотина
Англиски: stick Албански: fus, shti
2. (се вотне) се вотина
Англиски: squeeze Албански: shtyp, ngjesh
Изведенки
1. вотнува несв.
(се) вотнуваат
2. вотнување ср.
глаг. им.