а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восхити

восхитат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10889
1. Предизвика восхит кај некого, воодушеви, занесе.
Англиски: inspire Албански: frymëzoj, magjeps
Примери:
Сите беа восхитени од радост.
Играта на домашните фудбалери ја восхити публиката.
2. (се восхити) се воодушеви, се занесе
Англиски: marvel, admire Албански: mahnitem
Примери:
Тој се восхити од прекрасната природа.
Скришум те гледав и ти се восхитував.
Изведенки
1. восхитува несв.
(се) восхитуваат
2. восхитување ср.
глаг. им.