а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспримлив

воспримливиот
Вид збор: Придавка
Што лесно се сфаќа, се прима.
Англиски: comprehensible
Примери:
воспримлива порака
Изведенки
воспримливост ж.