а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитен

воспитниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19694
Што се однесува на воспитување.
Англиски: educational
Примери:
воспитни мерки
воспитно влијание
воспитен завод
Изведенки
1. воспитно прил.
Пример: Книгите воспитно влијаат врз децата.
2. воспитност ж.