а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воочи

воочат; воочил; воочен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13872
Стане свесен за нешто, согледа.
Англиски: notice
Примери:
Во тоа време секој кој се интересираше за оваа област внимателно веќе ги беше воочил тие работи.
Изведенки
1. воочува несв.
воочуваат
2. воочување ср.
мн. воочувања
глаг. им.
Пример: Беа прифатени сите дополнителни воочувања.