а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообрази

вообразат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22139
1. Претстави, замисли, измисли нешто што не постои.
Англиски: imagine Албански: imagjinoj
Примери:
Тој вообразил дека е најдобар спортист во градот.
2. (се вообрази) Се направи важен, стане надмен, се надуе.
Англиски: smug Албански: kryelartë, mendjemadh
Примери:
Откако докторира, се вообрази.
Изведенки
1. вообразува несв.
(се) вообразуваат
2. вообразување ср.
мн. вообразувања
глаг. им.
Пример: Претерува во своите вообразувања.