а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вообразен

вообразени
Вид збор: Придавка
Ранг: 15006
1. Што е замислен, измислен, нереален.
Англиски: imagined
Примери:
Живее во еден свој вообразен свет.
Се загледа во некоја вообразена точка пред себе.
2. Што замислува дека е нешто што не е.
Англиски: conceited
Примери:
Тој е дрзок и вообразен.
Си станал повообразен од порано.
Таа е вообразена глупачка.
Изведенки
вообразеност ж.