а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воз

мн. возови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1562
Низа од железнички коли, вагони што ги влече локомотива.
Англиски: train
Употреба: Транспорт
Примери:
патнички воз
товарен воз