а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возможен

возможниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15433
Што е можен, остварлив.
Англиски: possible
Примери:
Возможен излез.
Возможна мерка.
Возможни начини.
Изведенки
1. возможно прил.
Пример: Не е возможно да се открие планот.
2. возможност ж.