а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возвишен

возвишени
Вид збор: Придавка
Ранг: 5450
1. Што заслужува или влева почит, што е морално и духовно високо издигнат.
Англиски: elevated
Примери:
Тоа е највозвишениот тип на жена.
Има напишано и други повозвишени дела.
2. Што воздигнува, бодри, облагородува.
Англиски: high
Примери:
возвишен идеал
возвишена песна
возвишени стремежи
3. Што е угледен, достоинствен.
Англиски: dignified
Примери:
возвишен чиновник
Изведенки
1. возвишено прил.
Пример: Говореше возвишено.
2. возвишеност ж.