а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возбунтува

возбунтуваат; возбунтувал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Поттикне, крене бунт.
Англиски: incite Албански: nxit
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Неговиот говор ги возбунтува луѓето.
2. (се возбунтува) Се крене на бунт; се разбунтува.
Англиски: rebel Албански: rebelohet
Примери:
Затворениците се возбунтуваа.