а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возбуден

возбудени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2266
Што се наоѓа во состојба на возбуда.
Англиски: excited
Примери:
Бев силно возбуден.
возбудено дете
возбудени гласови
Изведенки
1. возбудено прил.
Пример: Шепотеше возбудено.
2. возбуденост ж.