а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

возарина

мн. возарини
Вид збор: Именка, женски род
Такса што се плаќа за превоз.
Англиски: transportation tax Албански: taksë udhëtimi
Употреба: Економија , Транспорт
Примери:
За стоката плати возарина.