а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водство

водството
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7965
1. Водење, предводување.
Англиски: leadership Албански: udhheqje
Примери:
Се упативме кон градот под негово водство.
Ќе го преземам водството на оркестарот.
2. Управа, раководно тело.
Англиски: management Албански: udhheqësi, parësi
Примери:
Водството на партијата вчера одржа состанок.
3. Водечко место во натпреварување.
Англиски: lead Албански: epërsi
Употреба: Спорт
Примери:
Нашиот тим е во водство.
Го задржаа водството до крајот на натпреварот.