а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

водоскок

мн. водоскоци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11926
Водна струја што блика нагоре.
Англиски: fountain
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Покрај водоскокот играа деца.