а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

влачи

влачат; влачи, влачете; влачев, влачеа, влачел, влачен; влачејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 23224
1. Чешла волна (со гребни).
Албански: kreh
Примери:
Влачи волна.
Селанката се правела сама, влачела, предела и ја бојосувала волната.
2. Обработува волна во влачарница.
Албански: përpunon
3. Рамни нива со влак, со брана.
Албански: rrafshoj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја влачеа нивата на попот.
Изведенки
влачење ср.
глаг. им.