а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вклучи

вклучат; вклучил; вклучевме, вклучевте
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2522
1. Внесе, приопшти нешто во определено множество.
Англиски: include Албански: kyç, përfshi
Примери:
Неколку од нашите театри ја вклучија во својот репертоар таа драма.
2. Стави во работа, во употреба електричен апарат, мотор и сл.
Англиски: switch on Албански: kyç
Примери:
Го вклучи решото.
Ако го вклучевте телевизорот, ќе видевте што се случи.
3. (се вклучува) Влезе во состав на нешто, како дел од нешто се придружи.
Англиски: involve Албански: bashkangjes
Примери:
Се вклучивме во акцијата.
Се вклучи во разговорот.