а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виљушка

мн. виљушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8606
1. Дел од приборот за јадење, со запци, што служи за набоднување на храната.
Англиски: fork Албански: pirun
Употреба: Гастрономија
Примери:
Со виљушката набодна парче сирење.
2. Направа со запци која служи како алат или е држач за одредени предмети за телефонска слушалка кај некои телефонски апарати.
Англиски: cradle Албански: degëzim
3. Направа со запци која служи како алат или е држач за одредени предмети, кај некои апарати за транспорт.
Англиски: fork Албански: sfurk, tërfurk
4. Челична направа која при треперење дава одредени вибрации со кои се дава интонација, дијапазон.
Англиски: tuning fork Албански: diapazon, varg
Употреба: Музика и танц
Примери:
звучна виљушка
Изведенки
виљувче ср.
мн. виљувчиња
дем.