а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виѓава

виѓаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 12498
1. Гледа, опфаќа со сетилото за вид.
Англиски: see Албански: shikon
Примери:
На едното око виѓава по малку.
2. Согледува нешто.
Англиски: see Албански: shikon
Примери:
Гледам, ама не виѓавам.
3. (се виѓава) Се гледа, се среќава со некого.
Англиски: meet Албански: takohet
Примери:
Се виѓаваме понекогаш со него.
Изведенки
виѓавање ср.
глаг. им.