а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вис

мн. висови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8980
1. Висина, просторот далеку над Земјината површина.
Англиски: height Албански: majë
Примери:
Капите ги фрливме во вис.
оркански висови
2. Издигнат дел од планински масив.
Англиски: height Албански: majë
Употреба: Географија
Примери:
Висот под селото.