а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вистински

вистинска
Вид збор: Придавка
Ранг: 265
1. Што постои, што е реален.
Англиски: real Албански: real
Примери:
вистинско злато
вистинска случка
вистинско семејство
вистински бисери
2. Прав, токму таков.
Англиски: true Албански: i drejtë
Примери:
вистински јунак
вистинска љубов
Изведенки
вистински прил.
Пример: Вистински дојде, не лажам.