а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виспрен

виспрени
Вид збор: Придавка
Ранг: 45142
мудар, умен, снаодлив, препреден
Англиски: clever, witty
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
виспрен дух
Во меѓувреме тој го остави својот „виспрен“ министер слободно јавно да дебатира.