а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

висококатница

мн. висококатници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16768
Зграда со многу катови.
Англиски: highrise
Употреба: Архитектура и градба
Изведенки
висококатен прид.
висококатниот
Пример: висококатна градба