а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виски

мн. вискија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5595
Алкохолен пијалак што се прави со ферментација на жито.
Англиски: whisky Албански: uiski
Примери:
Тој правеше евтино виски од пченка.