а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виска

вискаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 56940
Издава висок и остар глас, обично за коњ.
Англиски: neigh
Употреба: Зоологија
Примери:
Жените плачеа, коњите вискаа пред жалната глетка на Мечкин Камен.
Изведенки
вискање ср.
глаг. им.