а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вирџинија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55409
1. Тип тутун со широк лист и послаба ароматичност.
Англиски: Virginia tobacco Албански: duhan virxhinia
Употреба: Ботаника
2. Вид долга, тенка цигара направена од листови на тутун.
Англиски: Virginia cigar Албански: cigare virxhinia